Sillameistrid | Siltamestareita

Algot Niska

Soome lahe seiklushimuline piiritusekuningas, kellest sai ajaleheveergude kaudu legend juba oma eluajal.

Algot Niska oli alkoholi smugeldaja, kuid samas ka meediatäht, kelle kohta liikus fantaasiaküllaseid lugusid kogu Läänemere piirkonnas. Tema karjäärile pani aluse keeluseadus, mis hakkas Soomes kehtima 1. juunil 1919, ja Bratt-süsteem, mis keeras samal ajal koomale Rootsi alkoholikraanid. Head kavatsused viisid mõistusevastaselt hoopis alkoholinõudluse suurenemiseni mõlemas riigis, kelle januseid Niska teenindas, kasutades tugipostina Ahvenamaa ja Stockholmi saarestikku. Kogenud meremees tundis neid nagu oma taskuid.

Eesti press nimetas juba 1920. aastate keskel Niskat Soome piiritusekuningaks. Tema tegusid ei esitatud mitte niivõrd kuritegevuse, vaid teatud kassi-hiire mänguna ametiisikutega. Eestis ei jäänud Niska ilmselt kunagi vahele, kuid 1931. aasta augustis kehtestati talle maaletulekukeeld, mille eesmärk oli ohjeldada ühenduse pidamist kaasosalistega. Varsti pärast keelu määramist kirjutas Uudislehti tervel leheküljel juhtumist, kus vahelejäämine oli väga lähedal olnud. Niska pidi toimetama kiiresti 6000 liitrit piiritust Riiast Helsingisse. Suurte saarte ümber ei olnud aega keerutada, nii et paat tuli juhtida nende ja mandri vahelt läbi. Muhu väinas käskis Eesti valvepaat tal peatuda, kuid Niska jätkas kuulipildujatule all oma teed.

Viimast korda käis Algot Niska Eestis ilmselt 1939. aastal enne talvesõda. Ta oli viibinud Saksamaal, kus oli jäänud vahele võltsitud Soome passide vahendamisega juutidele, kes soovisid põgeneda. Niska põgenes Baltimaade kaudu Tallinnasse, kus eestlastest sõbrad hankisid talle sõudepaadi. Üksi ja oma käte jõul naasis ta nõrkenult Helsingisse.


Algoth (Algot) Niska (1888–1954)

Algot Niska oli alkoholin salakuljettaja, mutta myös mediatähti, josta riitti lennokkaita tarinoita koko Itämeren alueelle. Hänen uralleen loivat pohjan kieltolaki, joka astui Suomessa voimaan 1. kesäkuuta 1919, ja Bratt-systeemi, joka samoihin aikoihin kiristi alkoholihanoja Ruotsissa. Paradoksaalisesti pyrkimys hyvään kasvatti alkoholin kysyntää kummassakin maassa, joiden janoisia Niska palveli tukialueenaan Ahvenanmaan ja Tukholman saaristot. Kokenut merimies tunsi ne kuin omat taskunsa.

Viron lehdistössä Niskaa kutsuttiin Suomen pirtukuninkaaksi jo 1920-luvun puolivälissä. Hänen tekojaan ei esitetty niinkään rikollisuutena, vaan jonkinlaisena kissa ja hiiri -leikkinä viranomaisten kanssa. Virossa Niska ei ilmeisesti jäänyt koskaan kiinni, mutta elokuussa 1931 hän sai maahantulokiellon, jonka tarkoituksena oli suitsia yhteyksiä kumppaneihin. Pian kiellon jälkeen Uudisleht kertoi – koko sivun jutulla – tapauksesta, jossa kiinnijääminen oli lähellä. Niskan piti toimittaa 6000 pirtulitraa nopeasti Riiasta Helsinkiin. Suurten saarien kiertämiseen ei ollut aikaa, joten vene tuli ajaa niiden ja mantereen välistä. Muhunsalmessa virolainen vartiovene määräsi hänet pysähtymään, mutta Niska vain jatkoi matkaa konekivääritulen saattelemana.

Viimeisen kerran Algot Niska oli Virossa ilmeisesti talvisodan alla vuonna 1939. Hän oli oleskellut Saksassa, jossa oli paljastunut, että hän välitti väärennettyjä Suomen-passeja juutalaisille pakomatkaa varten. Niska pakeni Baltian halki Tallinnaan, jossa virolaiset ystävät hankkivat hänelle soutuveneen. Yksin ja omilla käsivoimillaan hän palasi uupuneena Helsinkiin.


Allikad ja lisainfo | Lähteitä ja lisätietoa

  1. Pilt/Kuva: Algoth Niska, tĂĽtrepoja, laulja Danny meediamaterjalid
  2. Soome piirituskuningas. Ahvenamaalaste "rahvuskangelane", Waba Maa 23.8.1925
  3. Soome piiritusekuningas hüppas merre ja põgenes, Päevaleht 11.6.1930
  4. Ahvenasaarte "mereröövel", soomlane Algot Niska, Uudisleht 5.12.1931
  5. Elävä arkisto, Rikostarinoita historiasta: Salakuljettajien kuningas, Yle 18.12.2008
  6. Pekka Linnainen, ”Kabböle nimismees” puhkab Loksa kalmistul. Estofennia 21.7.2012
  7. Jaan Franclin Perlitz, Algoth Niska – peaaegu nagu põhjamaine Robin Hood, Lääne Elu 11.4.2015
  8. Pekka Linnainen, Soliseva virtasi Virosta kieltolain jälkeenkin, Estofennia 25.1.2015
  9. Ilkka "Danny" Lipsanen, Isoisäni Algot Niska, Kustannus HD
  10. Timo Soukola, Algot Niska, Kansallisbiografia 30.11.2001
  11. Eesti ja Soome lugu Helsingi Hietaniemis, Hietaniemen Viro-opas, Pekka Linnainen 2010–
  12. Hietaniemi kalmistu, Helsingi, Wikipedia (eesti)